Letíme letadlem 3.díl aneb Už odlétáme

15. února 2014 v 17:47 | Terezah |  CestováníTentokrát se budu zaměřovat na věci kolem letiště , samotného odbavení a koordinace na letišti.
Tyhle články sem také píši z toho důvodu že pokaždé se mě několik lidí zeptalo kam maji jít, kde je něco..jo a prostě nevěděli a přitom to byli Češi spíše. Kolikrát mi i přijde že ty lidi neuměji číst nebo co a to je naše pražské letiště ještě malé oproti jiným.


Dejme tomu že už jste dojeli autobusem na letiště.. Pojedem do Evropy takže vystoupíme u terminálu č.2
Autobus tedy zajíždí jenom dolu kde jsou přílety ale my se musíme dostat na místo zvaé ODLETY. To se nachází nahoře v 2. podlaží. Takže až vylezete z autobusu ven objevíte se dole u příletů. Je na vás kudy pujdete. Jestli vlezete do vchodu před vámi nebo pujdete dalším vchodem. Každopádně musíte vyjet po eskalátorech nahoru..
Já vždycky jdu jakoby doprava podél té budovy a vejdu jedněmi dveřmi kde vejdete do spojovací části chodby s terminálem 1. Na té chodbě se dáte do leva buď po schodech nebo eskalátorech. Poblíž by jste měli vidět supermarket BILLA.
Když vylezete po schodech a ocitnete se nahoře. Dále se vydáte do leva a dojdete až k místu kde jsou check in přepážky.

Až uvidíte těch spousta přepážek tak si možná řeknete kam mám jít?
V té hale zhruba ve prostřed je velká tabule kde jsou napsány lety cílových destinací a informace ( čas odletu, číslo přepážky, číslo gatu atd.. )
Pokud to u vašíeho letu nenajdete to číslo přepážky je zřejmě ještě brzy a píší to tam opravdu až tak max 2 hod předem někdy 1 hodinu a pul před odletem takže se nebojte že to nebudete vědět.


Vás v tuhle chvíli bude hlavně zajímat ČÍSLO PŘEPÁŽKY/EK.například tam bude psáno ( 258-259 ).
Tak pujdete se nejdříve podívat kde to vlastně je abyste věděli. To je například tady na tomto obrázku.. takhle jsou značeny všechny přepážky.Na letišti buďte včas, obzvláště pokud si nejste jisti že stoprocentně víte kde všechno je ani já to nevím a vždy radši jsem zde dříve.. Když mám čas a přepážka ještě neni otevřena, hlídám si čas a jdu se často kouknout po letišti kde co je nebo si zajdu ještě do BILLI pro nějaké to pití. Nebo si sednu nahoře a sleduji a poslouchám ruch na letišti, nebojte ta hodina vám uteče celkem rychle.


Přepážky jsou otevřené.. To uvidíte že se u přepážky najednou objeví pani a ta potom vyzve lidi že už mohou. Zárověň také budou hlásit rozhlasem že přepážka toho a toho čísla se otevírá. Někteří lidé už 10 minut stojí a čekají než se otevře. Je dobré taky si tak stoupnou chvíli před. Potom alespoň nebudete muset vystát celou frontu a že někdy bývá pořádná.
Vždycky stůjte za tou čarou než před vámi dotyčný odejde. Pani u přepážky vás potom vyzve.

Dáte ji svoji občanku nebo pas + letenku a pokud máte velký kufr, dáte ho na spec. místo u přepážky ( je to takový pás ).
Tam ona kufr označí vysačkou kde je napsána cílová destinace. Od této chvíle kufr už neuvidíte. Ten putuje kamsi kde ho naloží a dají do zavazadlového prostoru letadla.

Pani vám poté vydá takový listkde jsou napsány informace o letu a hlavně co vás téď bude zajímat číslo GATU a číslo sedačky.
Tenhle obrázek je pouze orientační a znamená tedy že gate neboli místo odkad budete nastupovat do letadla je A22
a číslo sedadla 23A

Palubní lístek


Jme odbaveni, kam dál?
Máte možnost. Pokud máte ještě čas můžete zůstat ještě ve veřejné části. Pokud už nemáte čas nebo prostě už chcete jít tak jděte na místo kde vstoupíte do části pouze pro cestující. Tento vchod se nachází přímo naproti hornímu vchodu do letištní haly terminálu 2.
Tam bude stát nějaký člověk a jemu dáte občanku a palubní vstupenku, ten vám část lístku odtrhne a vy pujdete dál k detekční prohlídce. Rámů je zde několik. Takže si stačí vybrat kde je zrovna volno. Vyčkáte na to až se odbaví ten před vámi. je dobré nezdržovat pokud je někdo za vámi a bokem si vzít tu plastovou nádobku a dát do ní všechny šperky na sobě, pásek, pokud máte kabát, bundu tak ten také. Potom dejte plastovou misku s kovovými věcmi a kabelku též na pás. Poté vás pracovník u rámu vyzve že můžete projít, pokud je vše v pořádku pustí vás dále. Pokud ne znovu vás požádá abyste se podíval jestli nemáte něco v kapsách popřípadě vás ,, ošahá´´ a pošle vás dál. Hlavně se s těmi lidmi nehádejte pokud bude nějaký problém.Vyskytne te se v místě pouze pro cestující. Dobré je nejdříve podívat se k vašemu GATU abyste věděli kam máte potom jít.

Když víte odkud budete lézt do letadla můžete se vydat na průzkum všech různých obchůdků. Předem říkám že jsou zde drahé věci a jídlo. Takže zde namá moc cenu nic kupovat. Ale občas si tam koupím nějaké velké balení bombonů do letadla aby mi cesta utekla.
Když budete nějakou chvíli courat po obchůdcích, čas uteče a vy tak půl hodiny před odletem běžte k vašemu GATU uvidíte tam spoustu lidí a možná některé poznáte už z fronty na odbavování.


Když bude blížit čas nástupu do letadla uvidíte to na lidech že se začnou páskovat do řady ke dveřím. U těch dveří vám ženská ještě prohlídne občanku a palubní vstupenku a pustí vás do letadla. Většinou se nastupuje a jde takovým si jakoby tunelem ( rukávem ) který je napojen do dveří letadla.. Pujdete prostě za davem.
Před vhodem vás uvítají letušky a vstoupíte do trochu klaustofobního místa. Ostatně záleží na typu letadla ale věřte mi že i tak se v něm budete připadat zvláštně. Poté si najděte vaše sedadlo. Je značeno abc - def. s tím že A je u okna a F je u okna též.. Uvidíte sami.


Usadíte se na místo a vyčkáváte dalších pokynů a sledujete vše kolem..
Až se všichni usadí přijde čas připotání se.

Poté si ještě vyslechnete bezpečnost a informace od letušek. A za chvíli budeme startovat

NIčeho se nebojte vezměte si žvýkačku nebo nějaký bombon a buďte v klidu. Předem vám říkám že až poletíte nazpátek a budete vědět jaké to je tak si to užijete.


Poté až přistanete tak pujdete za davem. Dojdete k výdejně zavazadel což je takový pás a od tamtad si zavazadlo vyzvednete a můete odcházet užít si tu dovolenou..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monbella Monbella | Web | 17. února 2014 v 18:56 | Reagovat

Kráně jsi to popsala!
Jak ráda bych teď někam do tepla odlétla :) !

2 WeriiiQ WeriiiQ | Web | 18. února 2014 v 20:15 | Reagovat

Tak to je užitečný článek, já jsem letěla celkem dvakrát. Jednou na Korfu a po druhé do Bulharska, ale je to už nějaká doba ... :)

3 BeautyAnne BeautyAnne | Web | 19. února 2014 v 10:51 | Reagovat

Miluji let na dovolenou! :-)

4 Jasmin Jasmin | Web | 21. února 2014 v 9:19 | Reagovat

Ja letím lietadlom už odmalička, každý rok aspoň dva-trikrát. No sama by som sa na letisku nezorientovala. Vždy idem za  rodičmi a jediné čo si pamätám je, že mám ísť za davom, keď si chcem vyzdvihnúť batožinu, to si napísala aj ty do článku :) Ja som na letisku v Prahe nikdy nebola, ale určite by som sa chcela do prahy dostať, či už vlakom alebo lietadlom :)

5 Elliette Elliette | E-mail | Web | 27. února 2014 v 19:16 | Reagovat

Parádní a užitečný článek. Jen tedy nevím, my letěli do Tuniska a pamatuji se, že ty kontroli přes ty brány a tak, byli až v té části pro cestující těsně před vchodem k letadlu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama