Letíme letadlem 1. díl, před cestou

1. února 2014 v 18:23 | Terezah |  Cestování


Tak nák přemýšlým o nějakém článku a napadl mě napsat o tom když poletíte letadlem, co vás vše čeká, tudíš jakými procesy musíte projít a na co si dát pozor. Tento článek už jsem plánovala napsat dříve ale před zimou mi přišlo že se to až tak nehodí..
Za chvíli začnou lidé plánovat letní dovolené, i já za měsíc mám v plánu letět a samozřejmě i o prázdninách, chci se o tom pokusit napsat svými slovy z toho co jsem zažila já jak to chodí.
Rozdělím to na více částí protože by toho bylo moc.

Cestování letadlem a jak to tam chodí je celkem široký pojem. Pokud budeme cestovat pouze v rámci EU nejsou zde tak přísné pravidla jako když poletíme někam mimo EU či úplně na jiný kontinent, např. USA, Nový Zéland, atd...
Já jsem zatím letěla jen v rámci eu takže nevím jak přesně to chodí jinde.
Každopádně když kamkoliv poletíte musíte respektovat určitá pravidla letecké dopravy.
Když jsem letěla poprvé měla jsem celkem strach ale teď už skoro vůbec. A musím říct že létání je opravdu nejpohodlnější způsob dopravy se kterým se dostanete na druhou stranu zeměkoule.


To co vám tu budu psát tak se budu zminovat pouze lety v Shengenském prostoru.

Co to je ten Shengenský prostor? Je to většina zemí v rámci EU . Prostě cestování bez hranic.

Rezervace letenky:


Ještě než si budete jistí že si letenku zarezervujete a následně zaplatíte je dobré nejdříve pokud máte do předu v plánu že někam poletíte, je vhodné dopředu sledovat ceny letenek protože ty se mohdy ze dne na den mohou úplě změnit, zvláště měsíc před cestou. Samozřejmě že i datumů kdy můžete letět se omezuje. Takže se klidně může stát že vám prostě datumově let nebude vyhovovat. Lety po evropě nejsou příliš nákladné takže si myslím že se dájí najít opravdu dobré ceny ale chce to zavčas.
Řekla bych že rozumná doba na objednání letu je asi měsíc a půl před cestou.. Pokud plánujete letní dovolenou je vhodná doba možná i o něco dříve...Pokud jede s cestovkou je to jiné, tam za vás všechno vyřeší.

Letenky se nejlépe rezervují na vámi určeném portálu kde nabízejí letenky.
Mohu vám zcela doporučit letuska.cz, csa.cz, studentagency.cz a spoustu dalších ale řekla bych že tyto tři jsou nejlepší, podle mě..

Samotná rezervace je úplně jednoduchá, prostě si vyhledáte vaši destinaci, ve který den chcete, zadáte údaje kolik vám je, jestli chcete s přestupy nebo bez..Každopádně hledejte spíše bez přestupů....

Když najdete nejaký ten let který vám bude vyhovovat, jednoduše ho zaregistrujete, vyplníte, osobní údaje atd..
Prostě tohle nebudu dál rozebírat..
!!Samotná rezervace je nazávazná a stává se až tehdy když zaplatíte!!

Ujistěte se kolik dní máte od rezervace po zaplacení, často to bývají 3 dny ale někdy třeba jenom 1 den.
Takže je dobré si to zkontrolovat..
Samozřejmě než zaplatíte tak si zjistěte informace o daném letu např. ohledně zavazadel ( spousta dopravců má v ceně jenom příruční zavazadlo určitých rozměrů), přestupy či ne, doba letu atd..Protože po zaplacení když zjistíte že vám let nevyhovuje a nemáte ho pojištěný proti stornu(zrušení) máte prostě smůlu..

!Po dokončení rezervace vám to vyjede rezervační kód který byste si měli pamatovat, nebo napsat někam!
Zárověň vám vyjedou informace do kdy máte zaplatit, apod..
Na váš email vám přijde sepsaná rezervace.
Rezervaci si však můžete zkontrolovat na:
www.checkmytrip.com
www.viewtrip.com

Platba:Platit můžete různými způsoby, nejčastěji však elektronicky či přes karty. Je mnoho způsobů.
Však já preferuji platbu v hotovosti při převzetí. Nevím ale přijde mi to pro mě teda nejlepší a hlavně je to osobně což já preferuji víc. Dojdete si na pobočku vámi vybraného portálu a jednoduše zaplatíte tam.Např. Letuska.cz má poboček více ale třeb v Praze na Můstku v metru což je dostupné snadno najitelné místo a pokud nejste z Prahy není špatné si udělat výlet.
pobocka mustek
Jenže problém je v tom že u spousta portálů tento způsob platby není možný.. Npř. pelikan.cz

Většinou letenka bývá včetně všech poplatků takže platit navíc nic nebudete.


Zavazadla:Máte už letenku koupenou a ted máte možnosti zavazadel..Ujistěte se jaké možnosti zavadadel máte. Jestli máte v ceně pouze příruční a nebo i zapsané.. Na toto kladu veliký důraz protože právě za nedodržení předpisů si zaplatíte, tím že si budete např muset dokupovat na letiši zavazadlo, nebo za nadváhu..Opravdu toto nepodceňujte a předem se informujte, protože se vám tako dvolená může dost prodražit..Nebývá to pár korun.
U většiny leteckých společností se váhy a míry zavazadel mění..

Někteří dopravci umožňují pouze příruční zavazadlo a velké zavazadlo si musíte dokupovat.např. wizz air, iberia, nově i KLM , aspousta dalších.

Příruční zavazadlo:

Má předepsané určité rozměry a ty se dost hlídaji, ne ani tak váha jako velikost.Musí se vejít buď do prostoru nad hlavou nebo pod sedadlo.Váha by měla být u některých dopravců 5 kg, u jiných 10kg ale myslím si ze hlavně to zavazadlo musíte unést vy sami, říkám váhu ani tak nekontrolují..Hlavně ty rozměry.


Na letišti si můžete velikost zkontrolovat podle takových rámů. Často mývaji společnosti svůj vlastní a vypadá např. takto:

Například:
Wizz air: maximální velikost kufru je 42x32x25 cm
Iberia: 56x45x25 váha 10 kg
Smart wings (Travel service): 56x45x25 váha 5 kg
Lufthansa: 57 cm x 54 cm x 15 cm

Co všechno si můžete vzít do příručáku:
Oproti zapsanému je tady trochu omezeno. Pokud letíte se zapsaným zavazadlem, máte vše vyřešeno ale pokud jste se rozhodli letět pouze s příručním, jsou zde přísnější pravidla co s sebou můžete vzít na pallubu..

Takže asi nemusím zmiňovat že výbušniny, zbraně, ostré předměty typu nože, nůžky apod.. Na běžné dovolené někde u moře si myslím že se bez těchto věcí obejdete..
S čím se ale povětšinou setkáte jsou tekutiny a jídlo. Tekutiny jsou povoleny do 100 ml, ty vložíte nejlépe do nějakého průhledného obalu o velikosti 1l.
Sáček běžně seženete na letišti v každém obchodě. Stojí asi 5 kč.


Co se jídla týče tak běžný člověk by neměl nic tahat na palubu ale..občas se stane že něco propašujete aniž by si toho oni všimly, nebo jednoduše na to kašlou. Každopádně v tranzitní části ( zona pro cestující) se určitě dá koupit něco. Sice je to tam o dost dražší ale říkám si že když je to potřeba tak se nic neděje člověk kolikrát vyhodí peníze za daleko jiné věci. Třeba žvýkačky mi prošli vždy i malá sušenka.

A co léky, léky ty co jsou bez předpisu nejsou problém ale ty s předpisem byste na ně měli mít papír. Pokud ale máte velké zavazadlo, léky dejte tam, pokud není nutné je užívat během letu.
Antikoncepce je sice na předpis ale nebývá s ní problém..

Myslím si že když sebou potáhnete jednu, dvě krabičky kterýchkoliv léků tak vám nikdo nic neřekne.
Často se lidi ptají na žiletky.. žiletka být může ale musí mít na sobě ten kryt.U některých společností si můžete vzít i brašnu s notebookem a menší kabelku, jiní jsou naopak moc přísní a můžete mít pouze jedno.


Zapsané zavazadlo:

To co odevzdáte u check in přepážky.
Pokud máte v letence zahrnuto i velké zavazadlo, můžete být celkem v klidu ohledně obávání se aby vám něco nevyhodili, ve vyjmečných případech vám můžou otevřít i zapsané ale to se nestává tak často.
Velikost zavazadla bývá 158 cm...Pozor ne u každého dopravce!!!
U zapsaného se nejvíce hlídá váha ta často bývá 23 kg ale jsou společnosti které mají pouze 15kg
A pokud máte nadváhu, může se vám dovolená pěkně prodražit takže váhu dodržujte..


Do tohoto zavazadla můžete nacpat téměř vše, až na nějaké nebezpečné věci ale dejme tomu že nejte vrah ani terorista takže takové věci nepotřebujete.
Do zapsaného můžete dát tekutiny normálního množství, jídlo taktéž...
Když vidím ty lidi co letěji se mnou co toho všeho táhnou tak si říkám co všechno ty lidi museji táhnout.
Já vím vy si řeknete třeba 15 kg že vám bude chybět polovina věcí. Z vlastní zkušenosti se vejdete. Pokud letíte na týden tak dvakrát. To se jen zdá že je to málo kilo. Záleží na každým jak moc je náročný a umí se sbalit.

Doklady:

Létání po evropě je nejjednodušší. Pokud letíte v Shengenském prostoru lze mít s sebou pouze občanský průkaz . Cestovní pas neni potřeba ale když ho máte tak ho vezměte sebou také, nikdy nevíte.
Další z věcí je cestovní pojištění a to si myslím je podle uvážení každého z vás. Myslím si že okud jedete na týden tak fajn ale na dva týdny a déle bych si ho určitě zařídila. Protože né jednou mi na dovolený nebylo dobře.
Zařídit si ho můžete na kterýkoli pojištovně. Já jsem si ho zařizovala u vzp na tři týdny kolem 600 kč.


Samy nebo s cestovkou?
Pokud se nebojíte, jste trochu znalý tak proč ne, právě naopak cestovat sami na vlastní pěst je ta nejlepší věc. Pokud nejste tolik znalý a nemáte jistotu že se neztratíte nebo rodina s dětmi asi bych volila cestovku i když zaleží na vás..
Pokud pojedete samy můžete ušetřit nemalé částky ale také se vám dovolená může prodražit to neříkám. Já jezdím každopádně sama.

Ubytování:

Věc kterou než odletíte by jste měli mít jasnou a to kde v čase dovolené budete nocovat. Máte možnosti od různých hotelů, penzionů až po kamp.
Podle mě se ale vyplatí apartmány. Jsou levné a když umíte hledat tak najdete pěkný za pár eur.

Doprava na letiště
Jak se dopravit na letiště je mnoho způsobů. Pokud vás tam nikdo z vašich blízkých nedoveze jste odkázáni sami na sebe.
Z Florence jezdí spec. autobusy až na letiště ale jezdí jen v určitou dobu. Moc o tom nevím, nemám s tím zkušenost.
Co ale doporučuji je cesta městskou hromadnou dopravou.


Na Florenci nasednete na metro, konkrétně linku B směr Zličín na její konečné vystoupíte. Dále budete pokračovat MHD autobusem. Když vylezete na konečný z metra uvidíte autobusák, pujdete na stanici kde zastavuje autobus č. 100 do nej též nastoupíte, doveze vás až před terminál.


Pokud máte těchto několik věcí jasných a máte je zařízené a jste dostatečně informováni o všem co potřebujete vědět, můžete začít s balením věcí a nákupem potřebných věcí na dovolenou. A tím budu v dalším díle pokračovat i já. Jak se sbalit a co vše si ssebou vzít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Therese Therese | Web | 2. února 2014 v 18:16 | Reagovat

Pane jo :-)! Takový článek by mě vůůůůbec nenapadl! Je úžasný a myslím, že mnohým pomůže :). Znám mnoho lidí, co když poprvé letí, tak nevědí, co tohle obnáší :)!... Dala sis s tím fakt práci, ale skvělou.

2 SergiooJ SergiooJ | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:15 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

3 TomkoN TomkoN | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 11:01 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama